Bacakta Damar Tıkanıklığı

Bacakta damar tıkanıklığı nedir?

Bacak tıkanıklığı toplumda bacağı besleyen damarların tıkanması olarak tarif edilir. Bu bacak hastalıkları bacağı besleyen damarların tıkanabileceği gibi aynı zamanda venöz damarların yani toplar damarların tıkanması da söz konusu olabilir. Her ikisinin ekolojisi farklıdır ve tedavi rejimleri farklı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bacakta damar tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Bacak tıkanıklığı büyük damarlarımızda ana bir damarda tıkanıklık söz konusu ise bir damar cerrahisi ile tedavi edilebildiği gibi küçük damarlarınızdaki mikro dolaşımı tıkanıklar söz konusu ise diyabet ya da burger hastalığında olduğu gibi Stromal Vasküler Fraksiyon ile tedavi edilebilir.

Bacakta damar tıkanıklığı için hangi yaşta hangi tedavi uygundur?

Bacak tıkanıkları genelde 40 yaşın üzerinde ve diyabetik hastalarda gözüktüğü için ya da burger hastalarında gözüktüğü için bu hastalarda kullanılan tedavi yöntemleri hastanın kilosuna ve yaşına bağlıdır. Eğer hasta yeterince kilo ise yağ kaynaklı Stromal Vasküler Fraksiyon eğer zayıfsa yağ oranı düşükse bu takdirde kemik iliği kaynaklı Stromal Vasküler Fraksiyon tedavi için uygundur.

Bacak tıkanıklığı için doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Venöz (toplar damar) tıkanmalarla arteriyel (atar damar) tıkanmalar farklıdır. Bu sebeple ikisi de farklı tedavi edilmesi gerekmektedir. Örneğin; özellikle toplumda sülük sıkça kullanılmaktadır. Özellikle arteriyel denilen atar damalar yani bacağa besin ve oksijen getiren damarlar tıkandığında sülük kullanılır ise ve sülük kullanılmasına bağlı olarak bacaktaki bir enfeksiyonun artması hastanın hayatını tehdit edecek enfeksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple bacağınızda tıkanıklık var ilse sülük tedavisi kesinlikle kullanılmamalıdır.

Venöz tıkanıklarda ise Amerika’da sülük tedavisi hastane kontrolünde yapılabilmekte fakat bizim ülkemizde organizasyon söz konusu olmadığı için bunlarda da bilindiği gibi sülüklerin kullanılmasını çok önermemekteyiz. Çünkü tıkanıklığın arteryel mi yoksa venöz mü olduğunu uzman bir hekim karar verebilmektedir. Dolayısıyla bunların ülkemizde ilaçla tedavisi ya da cerrahiyle tedavi edilmesi önemlidir. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise hastaların bu bacak tıkanıklarında jilet atmaları veya enjektörlerle kanatmalarıdır. Hastaların bu tür müdahaleleri de karşımıza çıkan en büyük problemlerden bir tanesidir. Hastaların etkili bir bicimde iyileşebilmeleri için bu yönde tedavi yapmamaları gerekmektedir.

Öncesi ve Sonrası Resimleri