Burger Hastalığı

Burger hastalığı nedir?

Burger hastalığı toplum tarafından çok bilinmeyen bir hastalıktır. Burger hastalığı genelde ayakları tutan bazen de elleri tutan damarların hastalığı olarak tarif edilebilir. Çok sıklıkla basında sigara içiminden sonra görülen hastanın ayağını kaybettiği veya kolunu kaybettiği gibi birtakım haberler çıkabilmektedir. Burger hastalığı burada küçük damarların tıkanması ve giderek bu tıkanmaya bağlı olarak nekrozların yani iyi beslenememesi sonucunda uzuvların kaybıyla sonuçlanabilen ağır bir hastalıktır.

Burger hastalığı nasıl tedavi edilir?

Burger hastalığının klasik tedavisi son zamanlarda teknolojinin ilerlemesiyle birlikte Stromal Vasküler Fraksiyon (SVF) olarak geçmektedir. Çünkü bu hastalarda dayanılmaz bir ağrı söz konusudur. Bu ağrıları azaltabilmek için kemik iliğinden veya karın yağlarından elde edilmiş Stromal Vasküler Fraksiyon dediğimiz zenginleştirilmiş hücrelerin damar traseleri boyunca enjekte edilmesi suretiyle burada mikro damaların tekrar oluşturulmasına dayanan bir tedavi yöntemi uygulanır. Amerika tarafından da kabul edilebilen modern bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında bir takım cerrahi kombinasyonlar da eklenebilmektedir.

Burger hastalığı hangi yaşta hangi tedaviler uygundur?

Burger hastalığı genellikle 40 yaş üzeri erkek hastalarda ortaya çıkmaktadır. Tedavi yöntemi olarak altın standart olarak karşımıza çıkan tedavi yöntemi Stromal Vasküler Fraksiyon ile enjeksiyon şeklinde tedavi edilmektedir. Bu yöntemle 2-3 seans Stromal Vasküler Fraksiyon hücrelerini enjekte etmek suretiyle buradaki mikro dolaşım yeniden sağlanır ve bu sayede ayak ve ellerin kan akımı arttırılmasına dayanır.

Burger hastalığı için doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

  1. Hastaların tedaviden kaçarak kendiliğinden iyileşmeye çalışmaları.
  2. Hastaların sigara içmeye devam etmeleri.
  3. Hastalığın tedavisinin olmadığını düşünmeleri.

Öncelikle şiddetle ilgili uzmanın görmesi gerekmektedir. Daha sonra ise tedavinin başlaması ve bu tedavinin hayatı boyunca standart haline getirmesi ve zararlı alışkanlıklarından kaçınılmasıdır.

Öncesi ve Sonrası Resimleri

Öncesi

Sonrası