Diyabetik Yaralar

Diyabetik Yaralar Nedir?

Diyabetik yaralar halk arasında şeker yaraları olarak bilinmektedir. Şeker esasında böbrekten göze kadar vücudun her tarafını etkilemektedir. Fakat şeker vücudumuzda derideki semptomları genelde kendini diyabetik ayak dediğimiz şeker ayağı şeklinde göstermektedir. Hastalarda şöyle tarif etmektedirler;
“Hocam ayağımda küçük bir yara vardı, bu giderek büyüdü ve bu yara kapanmıyor.” şeklinde ifade ederler.

Şeker ile ilgili olan yaralanmalar ve yaralar genelde şeker seviyenizin yüksekliğinden kaynaklanmaktadır. Yani bir mikro vasküler (Mikro düzeyde damarlar) yapıdaki bozukluktan ortaya çıkmaktadır. Ana damarlarınız sağlamken oraya giden mikro damarlardaki bozukluklar sonucunda ortaya çıktığı için bunların iyileşmesi bir hayli zordur ve mutlaka bir uzman gözetiminde tedavi edilmeleri tercih edilmelidir.

Diyabetik yaralar nasıl tedavi edilir?

Diyabetik yaraların tedavisinde klasik tedavilerden yani basit olan yara tedavilerinden daha kompleks kombine tedavilere doğru uygulanır. Hastamızda şeker hastalığı var ise bunu mutlaka dikkate almalıdır çünkü basit bir şeker yarası hastanın hayatını tehdit edebilecek duruma gelebilir. Dolayısıyla eğer bir şeker hastalığınız var ise şeker hastalığın yanında kapanmayan uzun süredir bir yaranız da var ise mutlaka uzmana gözükmeniz gerekmektedir. Çünkü bu ileride vücudunuza yayılıp birtakım komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bunların tedavileri yaranın durumuna göre farklılık gösterir. Yani basit bir pansumandan tutunda, Vac dediğimiz vakumlu pansuman tedavisinden ameliyata kadar gidebilecek şekilde tedaviler bulunmaktadır.

Diyabetik yaralar konusunda doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Diyabetik yaralarda doğru bilinen yanlışlar özellikle hastalar bunların kendiliğinden kapanacağını düşünmeleridir. Yahut da halk arasında kullanılan bazı batıl tedavi yöntemleri vardır. Bunları sürmek suretinde tedavi ederler fakat şeker hastalığındaki yaralar önemlidir, göz ardı edilmemelidir ve mutlaka bir hekimin kontrolünde yapılması gerekmektedir. Çünkü sizin yapacağınız herhangi bir yanlış tedavi hastalığınızın büyümesine ve sonuçta cerrahiye ve yoğun bakıma gidebilecek birtakım komplikasyonlar çıkmasına yol açabilmektedir.

Öncesi ve Sonrası Resimleri

Resimleri görmek için resimlerin üzerine tıklayın.