KAPANMAYAN YARALAR

Kapanmayan Yaralar Nedir?

Normal şartlar altında yaralar doku iyileşmesiyle birlikte 21 gün içerisinde kapanması beklenir. 21 günün üzerinde kendiliğinden kapatılamayan yaralar “Kapanmayan yaralar” olarak adlandırılır.

Fakat esasında Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi dalının uğraştığı kapanmayan yaralar çok daha zor ve ileri düzeyde yaralardır. Bu ileri derecedeki kapanmayan yaralar; üzerinde birçok tedavi yöntemi denenmiş fakat bu yöntemlerle kapatılamayan ve uzun süre açık kalan yaraları ifade eder.

Kapanmayan Yaralar Nasıl Tedavi Edilir?

Kapanmayan yaraların tedavisinde birçok tedavi yöntemi kullanılabilmektedir. Klasik pansumanla kapatılmaları zor olduğu için bu özel yaraların tedavileri basitten zora doğru sıralandığında;

1- Klasik pansumanla
2- İleri pansuman malzemelerinin kullanılması
3- PRP gibi yöntemlerinin kullanılması

olarak sıralanabilir.

Fakat yaranın şiddetine göre yukarıdaki tedavilere yardımcı olan diğer tedavi yöntemlerin eklenmesiyle gerekebilmektedir. Bu yardımcı tedaviler ise; hiperbarik, ozon ve epidermal faktörü gibi bir takım büyüme faktörü içeren yapıların kombine edilmesiyle kapanmayan yaralar tedavi edilir.

Kapanmayan yaralar için hangi yaşta hangi tedaviler uygundur?

Kapanmayan yaralarda hastalığa göre değerlendirmesi gereken yaralardır. Mesela hastamızda bir diyabet varsa buna göre bir yaklaşımda bulunmamız gerekiyor ve kesinlikle yaş faktörü de göz önünde bulundurulmalıdır. Her hastalık farklı yaşlarda çıktığı için buna göre değerlendirilmesi gerekiyor. Mesela Tip 1 diyabet dediğimiz şeker hastalıklarında daha alternatif tedavi yöntemleri söz konusu iken, Tip 2 gibi hastalıklarda genelde bunlar 47 yaşından sonra çıktıkları için bunlarda daha alternatif tedaviler uygulanmaktadır.
Dolayısıyla bizim yaptığımız aslında yaş ile birlikte hastanın kan parametreleri ile birlikte değerlendirilmesidir. Tedaviye bütüncül bakmamız gerekmektedir. Yaşın yanında aynı zamanda eşlik eden hastalık kan parametreleri ve hastanın alışkanlıklarına göre yaklaşımda bulunmak en doğrusudur.

Kapanmayan yaralar konusunda doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Kapanmayan yaralarda doğru bilinen yanlışlar şöyle ifade edilebilir. Bilindiği üzere hastalar genelde yaranın kendiliğinden kapanacağını tahmin etmektedirler, fakat eğer yara 21 gün içerisinde iyileşmediyse mutlaka bir hekime görünmeniz gerekmektedir. Eğer ki bu yaralar 3 – 6 ayın üzerinde olduğunda ve özellikle 6 ayın üzerinde olan yaralar zor yara olarak adlandırılır. Bu durumda mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekmektedir, çünkü devam eden hastalıklarla birlikte bir yara kapanması gecikiyor olabilir ve yaranın kapanmaması sizi dışarıdaki enfeksiyonlara açık hale getireceği için ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalma riski oluşacaktır. Bununla birlikte başka haslıkların oluşmasına da sebep verebilir. Örneğin; uzun süre bir cilt yanığının tedavi edilmemesi 15-20 yıl içerisinde cilt kanserlerinin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Öncesi ve Sonrası Resimleri

Resimleri görmek için resimlerin üzerine tıklayın.