Konjenital Bozukluklar

Konjenital bozukluklar nelerdir?

Konjenital bozukluklar kalıtsal yani anne karnında gelişim gösterirken çocuğun bir aşamada duraksaması sonucunda ortaya çıkan anomaliler olarak bilinmektedir. Bunlar yüzden başlayıp ele, bacağa ve vücudun birçok organını etkileyebilmektedir ve spesifik tedavi edilmesi gereken uygun uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gereken doğumsal, kalıtsal bozukluklar olarak karşınıza çıkmaktadır.

Konjenital bozukluklar nasıl tedavi edilir?

Konjenital bozukluklar yaşa ve hastalığın derecesine göre tedavi edilmektedir. Unutulmamalıdır ki bunların tedavisi tek bir basamak değil birçok basamağın birbirini tedavi edecek şekilde yapılmalıdır. Örneğin bir yarık dudak, yarık damak hastalığına baktığımızda her yaşta tutumlunun 12. aydan başlayarak 18 yaşına kadar birbirini takip edecek birçok ameliyatların arka arkaya gelmesi şekilde kısaca sıralanabilir.

Hangi yaşta hangi tedaviler uygundur?

Bu konjenital anomalilerde (doğumsal anomalilerde) yani kalıtsal olarak geçen hastalıklarda tedavi yöntemleri her yaşın kendisine spesifik tarif edilmiş klasik kitaplarda ameliyatları söz konusudur. Yukarıda da tarif edildiği üzere dudak ameliyatları 12. ayda başlayabilmekteyken kulak ile ilgili olanlar çocuğun okula başlamasından önce yapılabilmektedir. Yine eldeki birtakım deformalitelere bakıldığında elini kullanmaya başlamasında damak ameliyatlarında ise hastaların duyma kabiliyetinin geliştiği ve konuşma kabiliyetinin geliştiği yaşlarda yapılması önerilir.

Konjenital bozukluklar için doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Konjenital bozukluklar için doğru bilinen yanlışlar hastanın erişkin yaşa kadar bekletilmesinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bunlar küçük yaştan itibaren ilgili uzmanlar tarafından bir tedavi rejimi altında tedavi edilmesi gerekmektedir. Burada geç kalmamanızı önermekteyim.