Yanık Skarları

Yanık skarları nedir?

Bilindiği üzere “Skar” kelimesi Türkçe bir kelime değildir. “Nedbe” anlamında kullanılmaktadır. Fakat biz tıpta “skar” kelimesini çok fazla kullandığımız için yanık skarı olarak ifade edilmektedir. Halk arasında bu Nedbe olarak bilinir. Eğer yara 21 günün üzerinde kendiliğinden iyileşirken büzüşerek iyileşme gösterebilir. Büzüş ve nedbe bırakarak iyileşmeye yanık skarı diyoruz. Bunlar kozmetik bir görüntü olarak hastayı rahatsız eden iyileşmiş dokular olarak da ifade edilebilir.

Yanık skarı nasıl tedavi edilir?

Yanıkta skarların tedavisi için farklı tedaviler uygulanmaktadır. En önemli tedavi hasta 21 gün içerisinde yanık yarası eğer iyileşmemişse cerrahiye gelmesidir. Bu süre içerisinde yani eğer 21 gün içerisinde kapatılacak olan tedavide daha basit pansumanlarla yani ıslak pansumanlarla, vazelinli pansumanlarla tedavi etmek mümkündür.

Fakat yara iyileşmiş ve bir skar oluşmuşsa bu durumda skarların tedavisi farklılık göstermektedir. Bu bilindiği gibi lazer tedavilerinden, yağ enjeksiyonlarına kadar oradaki çekmelerin ortadan kaldırılmasını gerektirecek kontraktür ameliyatlarına kadar yaranın durumuna göre farklı farklı tedavi yöntemler söz konusudur. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte özellikle son zamanlarda lazer tedavileri gibi kullanılan tedavi yöntemleri ortaya çıkmaktadır. Regen Klinik’te farklı teknolojik uygulamarı kombine ederek bu yanık skarlarının tedavi edilebilmeleri mümkün olmaktadır..

Hangi yaşta hangi tedaviler uygundur?

Yanık skarlarında şuna dikkat etmemiz gerekir. Yanık skarları yaşa göre tedavileri önem arz eder. Eğer çocuğun görüşme periyodu içerisinde bir skarınız ve bir çekme var ise mutlaka bunun bir ameliyat edilmesi gerekmektedir. Eğer herhangi bir çekme söz konusu değil ise bu takdirde bir takım kombin tedavi yöntemleri uygulanabilir. Yukarıda bahsedildiği gibi Lazer tedavilerinden başlayıp kompresyon tedavilerine kadar tedaviler uygulanabilir. Önemli olan yanık skarları oluştuğunda vücudun fonksiyonunu bozacak herhangi bir şey varsa muhakkak cerrahi yapılmalıdır ve bundan kaçınmamamız gerekmektedir.

Bunun yanında skarların kozmetik tedavileri de mümkündür. Bunlar yukarıda bahsedildiği gibi expander yani balon tedavilerinden, lazer tedavilerine kadar teknolojinin gerektirdiği birtakım tedavi yöntemleri ile kombine olarak yapılmaktadır.

Yanık skarları için doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Yanık skarlarında özellikle toplumda yanlışlar şu şekildedir;
“Hocam çocuğumda bir skar var fakat çocuk yaştayken tedavi edilmez dediler” şeklinde tedaviyi geciktiren yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Unutulmamalıdır ki hastanın yaşamsal fonksiyonunu ve büyümesini engelleyecek şekilde skar mevcut ise kesinlikle beklenmeden müdahale ederek vücut fonksiyonları olabildiğince kullanılabilir hale getirilmelidir.

Yanık skarları için bilinen yanlışlardan diğeri de hastaların güneşe çıkmasıdır.

Güneşe çıkmak suretiyle oradaki yaraları iyileşeceğini zannederler, fakat daha hassas oldukları için bunlarda güneşe bağlı lekelenmeler ve ileride yani 15-20 yıl sonra çıkabilecek tümör oluşumlarına neden olabilmektedir. Yanık skarınız varsa mutlaka ilgili doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir ve yaz aylarında özellikle koruyucu kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Öncesi ve Sonrası Resimleri

Resimleri görmek için resimlerin üzerine tıklamanız gerekmektedir.