Yüz Kırıkları

Yüz Kırıkları Nedir?

Yüzümüz birtakım kemiklerden oluşmuştur. Bu yüz kemiklerin bir travma sonucunda kırılması anlamına gelir ve özellikle modern toplumda çok sık karşılaşılan problemler haline gelebilir. Bunların başlıca eklemleri travmalar geçirilmiş trafik kazaları düşmeler gibi etmenler söz konusu olduğu gibi bu kemiklerin kolay kırılabilmesi ve bunların düzgün tedavi edilmesi önem arz etmektedir.

Yüz kırıkları nasıl tedavi edilir?

Yüz kırıklarının tedavileri prensip olarak stabilizasyon (sabitleme) gerektirir. Nasıl ortopedi de uzun kemiklerimiz kırıldığında bunların stabilizasyona yani uç uca getirilmesi gerekiyorsa aynı o şekilde yüz kemiklerinde de volüm kaybı olmadan estetik olarak görüntüsünü bozmadan ve hastanın yüz ifadesinin bozulmamasına gayret edilerek ameliyata alınır. Eğer yüzünüzde bir kırık meydana gelmiş ve deformasyon varsa tekrar bunların yerine oturması aynı zamanda sinir stabilizasyonun sağlanması cerrahi olarak tedavi edilmesi anlamına gelmektedir.

Yüz kırıkları hangi yaşta hangi tedaviler uygundur?

Bilindiği üzere çocuklarda kemikler sünger şeklindedir yani tenis topu olarak kabul edilebilir. Bastırdığınızda veya düştüğünüzde travma aldığınızda tekrar eski formuna kavuşabilmektedirler. Çocuklar bu yüzden genelde palyatif dediğimiz kendiliğinden istirahatle veya bizim kullandığımız bandajlarla iyileşebilirler. Fakat kemik hatlarında bir ayrılma söz konusu ise bu takdirde yüz kırıklarını özellikle erişkinlerde tedavi yöntemleri plakla stabilizasyon şeklinde olmaktadır.

Yüz kırıkları için doğru bilinen yanlışlar nedir?

Yüz kırıklarında doğru bilinen yanlışlardan birincisi; Hastanın tedaviden kaçmak istemesi. Tedaviden uzaklaşmak kesinlikle yaşam kalitenizi azaltacaktır. Eğer bu kırıklar özellikle çene bölgesinde ise hasta birçok fonksiyonunu yerine getiremez haline gelmektedir. Çünkü çene vücudumuzda özellikle yeme-içme fonksiyonlarını yapabilmemizi sağlayan bir yapıdır. Bu yapının kırılması sonucunda ve tedavi edilmediği takdirde diş yapımızın bozulmasına neden olmaktadır. Yanlış bilinen en büyük faktörlerden bir tanesi tedaviden uzaklaşmak olarak tecrübe edilmiştir.

İkincisi ise özellikle bizim toplumumuzda eğer gözlere doğru bir yaralanma varsa çift görme şeklinde birtakım komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır. Bunlarında erken dönemde tedavi edilmesi gerekir çünkü hastalarda yüzlerine aldığı travma sonucunda belirli açılarda çift görme deformobiliteleri ortaya çıkmaktadır. Bunlar hastanın hayatını konforsuz hale getirebilmektedir.