Yüz Yanıkları

Yüz yanıkları nedir?

Yüz yanıkları bilindiği üzere yüzde bir yanık oluşmasıdır. Yüzdeki yanıklar şiddetine göre toplumda ifademizi olumsuz olarak etki etmektedir. Toplumdaki algılanmamızı negatif yönde etki edeceği için sosyalleşme ve hastanın psikolojik sorunlarının azılması adına yüz yanıklarının tedavisi önem arz etmektedir. Yüz yanıkları hasta için çok önemli olmasının sebebi dış görünüşümüzün dışarıdan bakıldığında kişiliğimizi, ifademizi, yüzümüzü ve mimiklerimizi gösteren bir oluşum olmasıdır. Kişilerin toplum içerisine çıkmasında kendi öz güvenlerinin azalmasına yol açabilecek şekilde birçok faktörlere yol açtığı için yüz yanıkları özel olarak ele alınması gerekmektedir.

Yüz yanıkları nasıl tedavi edilir?

Yüz yanıklarına estetik olarak yaklaşılması gerekmektedir. İlk olarak fonksiyonelliği bizim için önem arz etmektedir. Çünkü yanıktan dolayı konuşamayan veya yemek yemede zorluk çeken bir hastanın yaşam kalitesinden söz etmek zordur. Dolayısıyla bu fonksiyonları olabildiğince kullanılabilir hale getirdikten sonra ağız hareketlerini rahat yapabilmesini sağlamak ve göz kapaklarını rahat hareket ettirterek mimiklerin oluşması sağlanmaya çalışılır. Çünkü bu mimikleri hastanın kişiliğinin bir ifadesi olduğu için estetik olarak da ünitelere bağlı kalmak suretiyle yani her oluşum birbiriyle simetri içerisinde olmasını sağlayacak şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Nasıl Estetik cerrahide altın standartlar varsa yanıkta da, yüz yanıklarında da kendine ait bir altın standart söz konusudur. Bu altın standartların görevi birbirine uyum gösterecek şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yüz yanıkları hangi yaşta hangi tedaviler uygulanır?

Yüz yanıklarında yaşın gerçekte çok bir etkisi yoktur. Fakat çocuklarda gelişim yetişkinlere göre daha hızlı devem ettiği yanık tedavisi olabildiğince hızlı yapılması gerekmektedir. Çünkü buradaki bir gerileme göz kapaklarında, ağız köşesinde, burun kenarında birtakım çekmelere yol açarak hastanın hayatını olumsuz etkileyebilecek bir sürece gelebilir. Dolayısıyla bunların erken ve yetkili bir uzman tarafından yani rekonstrüktif konusunda kendisini eğitimini almış kişiler tarafından cerrahi veya cerrahiye yardımcı olan tedavi yöntemlerini tedavi edilmeleri önerilmektedir.

Yüz yanıkları için doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Yüz yanıklarının doğru bilinen yanlışların en başta toplumumuz tarafından karşılaşılan şey yazın güneşe çıkma şeklini ifade edilebilir. Özellikle bu şekilde yanmış olan derimiz diğer sağlıklı derimize göre daha hassas olduğu için hiperpigmentasyon dediğimiz kahverengi lekelerin oluşma olasılığı daha fazladır. Aynı zamanda uzun süre güneşte kalmanın sonucunda beyaz lekeler de oluşabilir. Dolayısıyla hastaların herhangi bir güneş koruyucu kullanmadan güneşe çıkmaları en bilinen yanlışlardan bir tanesidir. İkincisi ise beklemek, yani eğer yüzünüzde bir deformasyon oluşmuş ise yüz yanıklarında bunun en kısa sürede cerrahi tedavisi önerilir. Beklemekle birlikte oradaki doku kaybı daha da artacağı için ve organlardaki tembelliğe yol açacağı için erken tedavi edilmesi önerilmektedir.

Öncesi ve Sonrası

Fotoğrafları görmek için fotoğrafların üzerine tıklayın.